SEZER’DEN SERTAB ERENER’E KUTLAMA MESAJI (ARŞİVLER)

Türkiye’nin 28 yıllık Eurovision macerasında mutlu sona ulaşmasını sağlayan Sertab Erener, yarışmanın ardından sevincini Türk halkıyla paylaştı. Türkiye ve Türkiye dışında yaşayan herkese teşekkür eden Erener, “bundan sonra Eurovision şarkı yarışmasına katılacak sanatçıların İngilizce parçalar seslendirmesi gerekiyor”.Erener, ayrıca “Every Way That I Can”in bestesini kendisiyle birlikte üreten Demir Demirkan’a ve emeği geçen herkese de teşekkür etti.Eurovision’u heyecanlı kılansa, Rusya adına yarışmaya katılan tartışmalı ikili Tatu oldu. Lezbiyen olduklarını açıklayan grubun solistlerinden Julia’nın, yarışmaya saatler kala, hasta olduğu ve sahneye çıkmayacağı öne sürüldü. Ancak ikili 11’inci sırada sahne alarak bu iddiaları yalanladı.Tüm ülkelerin sırayla şarkılarını sunmalarından sonra yarışmada oylamaya geçildi. Oylama sonucunda Türkiye 167 puanla birinci olurken, ikinciliği Belçika, üçüncülüğü ise Rusya aldı.Türkiye’ye puan veren ülkeler ile verdikleri puanlar şöyle sıralandı:
Bosna Hersek 12
Avusturya 12, Belçika 12
Hollanda 12
Norveç 10
Fransa 10
Romanya 10
Slovenya 10
Almanya 10
Hırvatistan 10
İsveç 8
Portekiz 8
Kıbrıs Rum Kesimi 8
Yunanistan 7
İngiltere 7
israil 7
Malta 4
İspanya 3
İzlanda 3
Ukrayna 2
Polonya 2

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Eurovision Şarkı yarışmalarında ilk kez Türkiye’ye puan verdiği dikkat çekti. Kıbrıs Rum Kesimi jürisinin oylarını açıklayan spiker, Türkiye’ye 8 puan verirken “Kıbrıs’ta barış için…” dedi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tebrik Mesajı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sezer’in, yarışmada Türkiye’nin birinci olması dolayısıyla yayımladığı mesajı şöyle:
“Letonya’nın Riga kentinde yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’nin birinci olmasından büyük mutluluk duydum. Sanatçımız Sertab Erener ile Söz ve Müzik Yazarı Demir Demirkan ve şarkının düzenlemesini yapan Ozan Çolakoğlu başta olmak üzere, ulusça hepimize kıvanç veren ve bizleri sevindiren bu başarıda emeği bulunan kişi ve kuruluşları kutluyor, başarılarının sürmesini diliyorum.”

News

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: