EUROVİSİON AGAİN (1988)

The year 1988 was published last night in Eurovisionagain. The competition was held in Dublin, the capital of Ireland. Eurovision fans cast their ballots. Surprisingly, Turkey was a source of great pride, finishing second this time.

Dün akşam EurovisionAgain’de 1988 yılı yayınlandı. Yarışma İrlanda’nın başkenti Dublin de düzenlenmişti. Eurovision fanları ise oylarını kullandı. Sürpriz bir şekilde Türkiye yarışmayı bu kez ikinci bitirerek büyük bir gurur kaynağı oldu.

Turkey placed 15th in the competition with 37 points out of 21 songs.yesterday was a nice surprise to the lovers of Eurovision had finished in order. Because of the political votes in thoseyears, Turkey could not be in the top ranks.

Switzerland won the contest in 1988. 1 with the French songCelino Dion.it happened, and gene won the eurovisionagaindedecisively.

Türkiye yarışmayı 21 şarkı arasından 37 puanla 15.sırada bitirmişti dün ise Eurovision severlere güzel bir sürpriz oldu. O yıllarda politik oylar yüzünden Türkiye üst sıralarda olamıyordu.

Yarışma’yı 1988 yılında İsviçre kazanmıştı. Celino DionFransızca şarkısı ile 1.olmuştu ve gene EurovisionAgainde’deaçık ara birinci oldu.

Eurovision News

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: