MANGA STAMP STRUCK

NRK : MANGA AÇIKLAMASI 🇹🇷

NRK television was the host broadcaster of the Eurovision Song Contest 2010. The competition was held in Oslo, thecapital of Norway. The NRK channel was asked to wear theirclothes to the Turkish delegation as host so that Turkey wouldwin the contest for the winner’s performance. At the sametime, Turkish flags were put up at the first conference meetingand later changed according to the results.

We congratulate Turkey on the squad! He has been called the‘Reel winner’ for ten years, although the Manga finished thecompetition in second place that night. Especially Turkish fansare waiting for Eurovision again 2010 manga victory!

NRK televizyonu 2010 Eurovision şarkı yarışması ev sahibi yayıncısıydı. Yarışma Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlendi. NRK kanalı yarışmayı Türkiye kazanacak diye ev sahibi olarak Türk delegasyonuna kıyafetlerini giymeleri istendi winner performansı için. Aynı zaman da birincilik konferans toplantısında da Türk bayrakları koyulurken daha sonra sonuçlara göre değiştirildi.

Türkiye’yi Mangayı tebrik ediyoruz! Manga yarışmayı o gece ikinci sırada tamamlasa da on yıldır ‘’Reel Wınner’’ olarak adlandırılıyor. Özellikle de Türk fanlar EurovisionAgain 2010 yılını bekliyorlar Manga zaferi için!

Eurovision News

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: